Що таке спліт-система
Якщо збираєтеся встановити вдома кондиціонер, ви вже напевно помітили, що багато продавців та установників кліматичного обладнання називають всім звичні кондиціонери спліт-системами. І це нерідко дивує. Кондиціонер - це загальна назва пристроїв для створення комфортних кліматичних умов. Спліт-система - їх різновид, що складається з внутрішнього та зовнішнього блоків та має ряд додаткових можливостей.
Чим спліт-системи відрізняються від інших кондиціонерів
Існує два типи побутових кондиціонерів: моноблоки та спліт-системи. У першому випадку зазвичай маються на увазі мобільні або віконні кондиціонери. Мобільні кондиціонери можна пересувати усередині приміщення, але у них є громіздкі труби для виходу повітря. Віконні встановлюються одним блоком так, що одна сторона розташована усередині приміщення, а інша - з зовнішнього боку. Вони займають частину віконного отвору і створюють при роботі досить сильний шум. Існують ще й настінні моноблоки, але їх встановлюють дуже рідко через високу ціну.
Спліт-системи ж складаються з двох блоків (компресорно-конденсаторний та випарний), які з'єднуються між собою герметичними трубками та електричними проводами. Блок з компресором, конденсатором і вентилятором розміщують на вулиці, а всередині встановлюють панель з фільтрами повітря, турбіною та панеллю керування.
Головна перевага спліт-систем - вони не шумлять в приміщенні, адже блок з вентилятором виставлений за вікно. Інші плюси - стильний зовнішній вигляд і різноманітність способів установки: спліт-системи можна монтувати не тільки на стіну, але й вбудовувати в підвісні стелі та фальш панелі.
Принцип роботи спліт-систем
В основі роботи будь-якої системи кондиціонування, будь то домашня спліт-система або промисловий кондиціонер, закладені прості закони фізики, які говорять, що при випаровуванні речовини відбувається поглинання енергії та навпаки: при конденсації - виділення тепла.
Іншими словами це виглядає так: фреон, який випаровується у внутрішньому блоці спліт-системи, забирає надлишок тепла в приміщенні та переносить це тепло в зовнішній блок. Якщо ж направити процес назад, то кондиціонер буде гріти приміщення. Більшість спліт-систем обладнані трьох або чотирьохходовими клапанами, що дозволяють працювати системі в режимі обігріву. В такому випадку фреон випаровується в зовнішньому контурі спліт-системи та поглинаючи тепло з вулиці, переносить його в приміщення.
Але, крім цього, сучасні спліт-системи мають і багато інших чудових функцій. Наприклад, вони можуть видаляти зайву вологу з повітря. І якщо паралельно не потрібно охолодження або нагрівання повітря, то можна включити кондиціонер тільки в режим осушення повітря, при якому не використовується робочий цикл фреону.
Циркуляція та очищення повітря - в цьому випадку також може не проводитися нагрів або охолодження, а відбувається лише його інтенсивне перемішування та очищення. В процесі роботи повітря пропускають через очисні фільтри, які можуть бути як грубі, так і тонкі, що забезпечить високу якість очищення. А використання вугільних фільтрувальних елементів дає можливість очищення не тільки від бруду та пилу, але навіть і від запахів.
Які бувають спліт-системи
Спліт-системи розрізняються в основному за способом монтажу. Найпопулярніші спліт-системи - настінні, канальні та касетні, які вбудовують в підвісні стелі. Вибір типу установки важливий не тільки з точки зору естетики та дизайну, а й оптимального розподілу повітряних потоків в приміщеннях різної площі.
Настінні моделі видувають повітря тільки в одному напрямку. Саме такі спліт-системи найчастіше вибирають для квартир. Повітря в невеликій кімнаті охолоджується досить швидко, тому рівномірність розподілу холодного повітря не так важлива.
Касетні кондиціонери ще більш рівномірно розподіляють повітряні потоки. Саме такі системи найчастіше зустрічаються у великих офісах, магазинах та торгових центрах. У квартирі встановити таку систему проблематично: для цього потрібні дуже високі стелі, щоб заховати основну частину внутрішнього блоку.
Канальні кондиціонери дуже часто зустрічаються в кімнатах готелів. Також їх можна встановлювати в приватних котеджах та дуже великих квартирах. Зовнішній блок канального кондиціонера влаштований так само як і в традиційних настінних спліт-системах, а от внутрішній блок прихований і інтегрується в систему вентиляції: повітря з вулиці надходить по вентиляційних повітроводах і потім розподіляється по приміщеннях. Така конструкція - відмінне рішення, якщо не хочеться псувати стіни та красивий інтер'єр.
Підлогово-стельові кондиціонери відрізняються особливостями розподілу повітря. У таких моделях повітряний потік стелиться вздовж площини стіни або стелі. Підсумок: ніяких протягів та рівномірний розподіл повітряних мас.
Мультиспліт-системи обирають, якщо до одного зовнішнього блоку потрібно під'єднати декілька внутрішніх. Зручно, якщо вдома кілька кімнат - можна заощадити на монтажі зовнішніх блоків. А до зовнішніх блоків можна під'єднати внутрішній будь-якого типу: касетний, канальний, настінний або підлогово-стельовий.
Настінні кондиціонери
Касетні кондиціонери
Канальні кондиціонери
Підлогово-стельові
Мультиспліт-системи
На що звертати увагу при виборі спліт-системи
Крім місця встановлення та кількості зовнішніх блоків, при виборі спліт-системи рекомендуємо звертати увагу на функціональні особливості та технічні характеристики.
Тип компресора. Він може бути звичайним або інверторним. Останній здатний знижувати свою потужність. Він буде підтримувати бажану температуру, і при цьому може працювати як при мінімальній потужності, так і при максимальній. Такі кондиціонери споживають значно менше електроенергії.
Потужність. Вона повинна бути оптимальною для вашого приміщення. Універсальна формула розрахунку потужності приладу для будь-яких житлових приміщень - 1 кВт на 10 м2. Існують і більш детальні розрахунки з урахуванням висоти стелі та освітленості квартири - наші фахівці зроблять це для вас безкоштовно.
Рівень шуму. Один з найважливіших показників, особливо якщо ви вибираєте кондиціонер для спальні або дитячої кімнати. Більшість кондиціонерів працюють на рівні 25-30 дБ, і це цілком непогані показники. Проблема тільки в тому, що на ділі кондиціонер з рівнем шуму 25 дБ може працювати голосніше, ніж система з рівнем 30 дБ. І дуже часто єдиний спосіб дізнатися, шумить чи не шумить кондиціонер насправді - проконсультуватися не у продавців, а у фахівців з установки.
Ступінь фільтрації повітря. Всі сучасні спліт-системи оснащені фільтрами для очищення повітря, але у деяких виробників зустрічаються особливі серії кондиціонерів з поліпшеними фільтрами очищення. Такі системи купують люди з алергією та астмою, а також їх встановлюють в дитячих кімнатах.
Монтаж спліт-систем
Монтаж спліт-систем з роздільними блоками - це процес досить складний і вимагає розуміння не тільки принципів роботи кондиціонерів, але й знання правил та послідовності проведення самих монтажних робіт, застосування тих чи інших матеріалів в залежності від кожної конкретної ситуації, правил електромонтажу, а також наявності чималої кількості спеціальних інструментів, які застосовуються в процесі установки.
Монтаж кондиціонерів може здійснюватися як в один етап (при готовому ремонті), так і у два етапи (в процесі ремонту) - це дозволяє приховати всі комунікації та не порушити інтер'єр приміщення. Крім цього, у вас з'явиться можливість зробити відведення конденсату відразу в каналізацію. Для прикладу ж ми розглянемо установку настінної спліт-системи в один етап. Монтаж здійснюється в наступній послідовності:
Установка внутрішнього блоку спліт-системи
Для початку необхідно визначити місце установки та зробити розмітку під кріпильну рамку. Кріпильна рамка повинна бути закріплена на стіні чітко по рівню, бо інакше порушується процес видалення конденсату з ванночки внутрішнього блоку, іншими словами вода просто потече з внутрішнього блоку на підлогу. Потім висвердлюють отвори в стіні та монтується кріпильна рамка.
Наступна дія, це нанесення лінії прокладки міжблочної траси з дотриманням необхідного мінімального ухилу (20 мм/1000 мм) в сторону зовнішньої стіни та визначення місця прохідного отвору для міжблочної магістралі. У стіні висвердлюється наскрізний отвір необхідного діаметра для прокладки міжблочної траси. При свердлінні отвору також витримується ухил, необхідний для видалення конденсату.
Якщо ж монтаж ділиться на два етапи, міжблочна траса укладається в штроби в процесі ремонту. Як правило, на першому етапі проводиться штробління стін, прокладка та закріплення траси, прокладка дренажного трубопроводу, прокладка електрокабелю живлення, установка зовнішнього блоку, опресовування траси азотом. На другому етапі (після завершення оздоблювальних робіт) відбувається установка внутрішнього блоку кондиціонера та його пусконалагодження.
Установка зовнішнього блоку спліт-системи
У більшості випадків зовнішній блок кріпиться до стіни на Г-образні кронштейни, які, своєю чергою, кріпляться до стіни будівлі анкерними болтами. Зовнішній блок, так само як і внутрішній, повинен бути встановлений з застосуванням будівельного рівня. При кріпленні кронштейнів необхідно приділити особливу увагу якості самих кріпильних матеріалів, адже блок має чималу вагу і кріплення повинно витримувати вагу кондиціонера з запасом мінімум 50%.
Як правило, верх блоку кондиціонера виводиться в один рівень з нижньою частиною віконного отвору. Такий спосіб розміщення дозволяє отримати безперешкодний доступ до блоку кондиціонера при його обслуговуванні під час експлуатації. Існує також інший спосіб розміщення - верх зовнішнього блоку кондиціонера виводиться в рівень з верхом вікна, в цьому випадку міжблочні комунікації будуть приховані за блоком кондиціонера, відповідно, із зовнішнього боку фасад буде виглядати естетичніше, але доступ для обслуговування може бути не завжди зручний.
Прокладка міжблочної магістралі
Наступний етап - прокладка міжблочної траси. Міжблочне з'єднання складається з двох мідних труб укладених в теплоізоляцію та електричного кабелю. Мідними трубами циркулює фреон в рідкому та газоподібному стані. Електричний кабель необхідний для електроживлення компресора та передачі сигналів керування від внутрішнього блоку на зовнішній. Якість використовуваного матеріалу міжблочної магістралі дуже важлива для надійної роботи кондиціонера.
Необхідно також враховувати, що кожна модель кондиціонера має свої власні граничні значення по довжині магістралі. У побутових настінних спліт-системах максимальна довжина траси кондиціонера коливається від 15 до 20 метрів. Якщо перевищити допустимі значення, на заявлену продуктивність можна не розраховувати.
Витратні матеріали
Мідна труба. У світі існує багато виробників мідних труб для ринку холодопостачання та сантехніки. І в бажанні заощадити, багато компаній почали використовувати мідну трубу з заниженою товщиною стінки та з пониженим вмістом міді. Є й такі, хто використовує в монтажі обладнання сантехнічні мідні та навіть алюмінієві труби, які значно дешевше. Це дозволяє знизити вартість монтажу, проте кардинально впливає на якість.
Мідні тонкостінні та алюмінієві фреонопроводи доставляють проблеми власнику кондиціонера вже на наступний сезон. Їх технічні характеристики не розраховані на експлуатаційні тиски та вібраційні навантаження в системі холодопостачання, що призводить до витоку фреону та швидкого ремонту кондиціонера. І для того, щоб цього не сталося, ми у своїй роботі використовуємо мідні трубопроводи тільки якісного європейського виробництва.
Теплоізоляція. Вона призначена для ізоляції мідного трубопроводу та запобіганню утворення конденсату. Вона також служить і для зменшення тепловтрат при циркуляції фреону по холодильному контуру. Від якості матеріалу, з якого виготовлена теплоізоляція, безпосередньо залежить термін її служби. На жаль, якою б якісною не була теплоізоляція, під впливом зовнішніх чинників вона неминуче зруйнується через 2-3 роки.
Але цей процес можна відстрочити. Для цього, при прокладці вуличної частини, траса обмотується гідроскотчем або тефлоновою стрічкою. Гідроскотч збільшить термін життя ізоляції ще на 2-3 роки, а ось тефлонова стрічка гарантує збереження теплоізоляції протягом усього терміну служби кондиціонера. Але насправді коштує вона значно дорожче гідроскотчу і тому дана послуга завжди пропонується окремо від базового монтажу.
Електричний кабель. Для прокладки між блоками застосовується виключно мідний багатожильний кабель, як правило ПВС або NYM. Необхідно враховувати, що перетин кабелів живлення та управління повинен відповідати вимогам виробника та потужності кондиціонера.
Дренажний трубопровід. Залежно від конкретних умов, дренаж виводиться або на вулицю, або в каналізаційний стояк. Ми у своїй роботі застосовуємо або гнучкий гофрований дренажний шланг, або, якщо мова йде про прокладання дренажного трубопроводу до стояка каналізації, жорстку ПВХ трубу з обов'язковим встановленням сифона для запобігання проникнення сторонніх запахів.
Що ми пропонуємо
Монтаж кондиціонера в один етап
Даний вид монтажу спліт-систем відноситься до найпростіших і займає, як правило, 2-3 години (без проведення додаткових робіт). У будинках з готовим ремонтом комунікаційні мережі кондиціонера прокладаються по стіні, зверху закриваються пластиковим коробом. У базовий комплекс робіт входять:
- доставлення техніки та необхідних для роботи матеріалів;
- фіксація блоків кондиціонера з використанням стандартних кронштейнів: зовнішній кріпиться на несучій стіні під вікном, внутрішній - на стіні, що примикає до фасадної;
- прокладка єдиної магістралі довжиною не більше 5 метрів, яка складається з трубопроводів для холодагенту та відведення конденсату, а також електричного кабелю;
- закріплення до 1 метра короба із пластику, якщо він потрібен;
- прокладка дротів живлення по квартирі всередині маскувального кабель-каналу до розетки.
Перед початком робіт необхідно забезпечити вільний доступ до вікна, яке повністю відкривається, для швидкого монтажу зовнішньої частини кондиціонера. Також потрібно звільнити ділянку стіни, на якій будуть встановлені внутрішні частини конструкції, включаючи дроти та комунікації.
Монтаж кондиціонера у два етапи
Такий вид монтажу кондиціонера виконується під час ремонту і дозволяє не псувати інтер'єр приміщення декоративними пластиковими коробами - замість них траси фреонопровіда, дренажу та електропроводки укладаються в штроби.
I етап - комплекс робіт здійснюється під час чорнових оздоблювальних робіт в приміщенні. На даному етапі виконуються наступні роботи:
- проводиться штроблення стін для прокладки міжблочної магістралі, електропроводки та дренажу;
- зовнішній блок кондиціонера встановлюється на спеціальні кронштейни;
- здійснюється прокладка фреонових труб в теплоізоляції;
- дренажі встановлюються та перевіряються, а потім ізолюються;
- якщо дренажна система врізається в каналізаційну, встановлюється зворотний клапан (сухий сифон);
- електричний кабель, що з'єднує два блоки, прокладається в штробі з запасом не менше 1 метра;
- проводиться опресовування та заповнення фреонових труб сухим азотом, після чого система залишається під тиском до повного завершення монтажу;
- прокладені траси фотографуються та фіксуються на кресленні, щоб уникнути їх пошкодження в ході подальшого ремонту.
II етап - після закінчення ремонту проводиться фінальний монтаж кондиціонера і його пусконалагодження. На даному етапі виконуються наступні роботи:
- установка внутрішнього блоку кондиціонера;
- підключення внутрішнього блоку до міжблочної магістралі та електромережі;
- запуск і фінішна настройка кондиціонера.
Нестандартний монтаж кондиціонера
Такий спосіб установки вибирається, якщо потрібно:
- зафіксувати зовнішній блок в нестандартному положенні щодо вікна (зверху або збоку), для чого використовується лебідка або залучаються промислові альпіністи;
- встановити козирок для захисту зовнішнього блоку від снігу або льоду;
- змонтувати антивандальні грати при розташуванні кондиціонера нижче другого поверху;
- закріпити зовнішні комунікації на стіні, всередині неї або всередині спеціального короба;
- прокласти довгу міжблочну трасу, що перевищує 5 метрів;
- вивезти в каналізаційну систему дренажні труби, а також встановити спеціальну помпу, яка дозволяє розмістити зливні шланги вище рівня зовнішнього блоку;
- оснастити спліт-систему пристосуваннями для роботи в умовах низьких температур і т.п.
Команда фахівців компанії «Ремонт оселі» може провести установку спліт- або мультиспліт-систем швидко та з мінімальними витратами, як часу, так і коштів. Ми здійснюємо монтаж кондиціонерів «під ключ». Щоб розрахувати вартість послуг та дізнатися всі нюанси монтажу кондиціонерів, зверніться за допомогою до наших менеджерів телефоном або через спеціальну форму на сайті. Ми гарантуємо установку кондиціонерів в максимально стислі терміни та з дотриманням високого стандарту якості, причому при будь-якої складності виконуваних робіт. Ви також можете звернутися до фахівців нашої компанії й для обслуговування своєї кліматичної техніки.